گزارش نقض حقوق پیروان ادیان در دی ماه1394

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران0

کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان

گزارش ‪ نقض حقوق پیروان ادیان آذرماه 1394‬‬‬‬‬‬

تهیه و تنظیم: كاويانی

گردآوری داده: مصطفی خداکرمی، مینا مصطفوی، حمید رضا تقی پوردهقان تبریزی

ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر:

هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهره‌مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و ایمان می‌باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هرکس می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به‌طور خصوصی یا به‌طور عمومی برخوردار باشد.

ماده ۱۹ اعلامیه حقوق بشر:

 هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق اقلیت‌های دینی در ایران تا پایان دی ‌ماه 1394 شمسی است. این گزارش به‌صورت آماری-تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به‌خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.

در چنین شرایطی بدیهی است مدافعان حقوق بشر علیرغم دشواری بسیار، تنها می‌توانند حجم بسیار اندکی از نقض گسترده حقوق بشر در ایران را دیده‌بانی کرده و یا امکان تحقیق و مستند کردن در رابطه با گزارش‌های سایر گروه‌ها و رسانه‌ها را بیابند.

فشار بر اقلیت‌های دینی همچنان ادامه دارد

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به‌نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.

بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه اقلیت‌های دینی در ایران است. در ایران اقلیت‌ها دو قسم رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند، پیروان آئین بهایی از ادیان غیررسمی هستند که تحت‌فشارهای بیشتری قرار دارند، آن‌ها از انجام مناسک دینی و تبلیغ آئین آزادانه، تدریس و تحصیل در مقاطع عالی محروم هستند، هم‌اکنون هفت تن از رهبران این آئین که امور بهاییان را در این کشور اداره می‌کردند، در زندان‌های اوین و رجایی شهر به سر می‌برند و ده‌ها تن از پیروان آن نیز در زندان‌های کشور ازجمله سمنان، مشهد، تهران، کرج و غیره متحمل حبس‌های طولانی شده‌اند. ادیان و مذاهب رسمی هم چون مسیحیان نیز با محدودیت‌هایی زیادی مواجه هستند، جمهوری اسلامی تنها عبادت اقلیت‌های قومی عاشوری، ارمنی و کلدانی را که مسیحی هستند، به رسمیت می‌شناسد، تبلیغ آئین برای ایرانیان از سوی ایشان جرم تلقی می‌شود. در سال ۱۳۹۲ دو تن از اقلیت‌های ارمنی تبار به دلیل برگزاری کلاس‌های دینی برای نوکیشان، بازداشت شدند. ماده ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مسیحیت را به رسمیت می‌شناسد و به مسیحیان حق عبادت و ایجاد انجمن را داده است اما برخورد با مسیحیان پروتستان که معتقد به بشارت دین خود هستند کماکان وجود دارد. تبعیض مذهبی در مورد مسلمانان سنی نیز اعمال می‌شود، آن‌ها که اکثراً در مناطق حاشیه‌ای کشور زندگی می‌کنند، از حق ساخت مسجد و برگزاری آئین مذهبی ازجمله نماز عید فطر و قربان در مناطق مرکزی هم چون تهران محروم هستند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، در تازه‌ترین گزارش خود که در اکتبر 2015، مطابق با قطعنامۀ ۲۱/۲۸ شورای حقوق بشر به هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در اکتبر ۲۰۱۵ ارائه گردید، متذکر شد که در بررسی دوره‌ای جهانی ایران٬ دولت 10 توصیه از 20 توصیه ای که درنتیجه بررسی دوره ای جهانی سال 2010 ایران در مورد رفتاربا اقلیتهای مذهبی به کشور ارائه شده بود را پذیرفت که بیشتر آنها ظاهرأ هنوز انجام نشده است  دولت 8 توصیه از 36 توصیه های مربوط به آزادی مذاهب را نیز بررسی دوره ای جهانی خود در مارس 2015 پذیرفت. همچنین وی یادآور شد که قانون اساسی ایران مدارس فقهی غیر شیعه را به رسمیت می شناسد، وهمچنین ادیان زرتشتی ، یهودیت و مسیحیت را بعنوان مذاهب اقلیت به رسمیت می شناسد . تحت قانون ، پیروان این ادیان آزاد هستند تا مناسک و مراسم مذهبی خود را به جا بیاورند ، به امور شخصی خود بپردازند وبر اساس اصول دین خود، به آموزش مذهبی بپردازند. اما گزارش ها نشان می دهد که اعضای این ادیان ، از جمله مسیحیان و به ویژه مسیحیانی که سابقأ مسلمان بوده اند، همچنان با محدودیت های شدید روبرو هستند. پیروان ادیانی که به رسمیت شناخته نشده اند، مانند آیین بهایی، با محدویتهای شدید و تبعیض روبرو هستند و طبق گزارش ها برای انجام مسالمت آمیز باورهای دینی خود مورد پیگرد قضایی قرار می گیرند.

اهل سنت

اهل سنت خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی بوده و خواسته‌ای زیاده‌خواهان نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود.

مراعات حقوق قانونی اهل سنت، خواسته همه اهل سنت است. شیعه و سنی ایرانی هستند. ایران نه‌فقط متعلق به شیعه است و نه‌تنها متعلق به سنی است، لذا نباید حقوق این دو گروه در کشور متفاوت باشد.

رژيم ايران طبق برنامه‌ای كه جديداً آن را طراحي كرده می‌خواهد آمار زندانيان اهل سنت در زندان رجايي شهر را كاهش دهد، بدون اينكه آن‌ها را آزاد كند، تعداد زيادي از زندانيان اهل سنت را به زندان‌های مختلف انتقال داده كه غالباً به شهرهاي خودشان فرستاده نشدند‪.

آگاهان به مسائل اهل سنت در ایران معتقدند که اهل سنت بدترین دوران پس از انقلاب ۱۳۵۷ را پشت سر می‌گذارند. آن‌ها همچنین هشدار می‌دهند که ادامه روند کنونی وحدت شیعه و سنی» در کشور را به مخاطره خواهد انداخت.

زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذرانند و به‌صورت مدام  از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

ماده ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. بااین‌حال در کنار سایر اقلیت‌های دینی در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از سه دهه گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علی‌رغم این‌که مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و به‌جا آوردن مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

اهل سنت با مجموعه‌ای از این فشارها از قبیل ایجاد شورای برنادییزی مدارس علوم دینی اهل سنت، ممنوع التدریس کردن اساتید علوم دینی اهل سنت، محرومیت دانشجویان اهل سنت از تحصیل و ممنوع‌الخروج کردن بسیاری از دانشجویان اهل سنت که در مدارس دینی خارج کشور تحصیل می‌کنند و ممانعت از برگزاری نماز جماعت در اعیاد اسلامی برای اهل سنت ایران، مواجه هستند،به‌خصوص در شهر تهران گفته می‌شود بیش از یک‌میلیون سنی در آن زندگی می‌کنند اما از حق ساختن مسجد و برگزاری مراسم و اعیاد خود محروم هستند.

در این ماه:

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، مولوی فضل الله کوهی، امام جمعه پشامگ سرباز، ضمن انتقاد از ترور سه نفر در شهرستان سرباز مسئولیت این ترورها را با نیروهای امنیتی دانست. لازم به توضیح است که درتاریخ 3 دی افرادی ناشناس و با خودروهای شخصی به سمت یک خودرو تویوتا 92 در نزدیکی پل سرباز آتش گشوده و پس از ترور راکبان آن اجساد را نیز با خود بردند.

جاسم جادری، استاندار هرمزگان از صدور مجوز ساخت یک مرکز بزرگ اسلامی برای اهل سنت در این استان خبر داد و گفت این مرکز قرار است از سراسر کشور دانشجو و طلبه بپذیرد .

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، مولوی دوست محمد رئیسی امام جمعه نصیرآباد دو روز متوالی به وزارت اطلاعات زاهدان احضار شد. مولوی دوست محمد رئیسی امام جمعه نصیرآباد -سرباز صبح دیروز 23 دی ماه به وزارت اطلاعات احضار شد و تا غروب آفتاب در ستاد خبری وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، جوانان بازداشت شده نصیرآباد که در زندان مرکزی زاهدان نگهداری می شوند یک سال است که در بلاتکلیفی بسر می برند.  به گزارش کمپین فعالین بلوچ، این جوانان پس از بازداشت متهم به “تشکیل گروه تروریستی” “بمب گذاری” حمله به نیروهای انتظامی و امنیتی و معلمان در استان سیستان و بلوچستان شدند اتهامی که مکررا از سوی بازداشت شدگان و در نامه های متعدد از سوی خانواده هایشان رد شده است. یک سال پس از بازداشت گروهی از مردان اهل سنت در روستای نصیرآباد در جنوب‌شرقی ایران، علیرغم اتهامات سنگین وارد شده، هنوز دادگاه این افراد برگزار نشده و به گفته عضو خانواده یکی از بازداشت‌شدگان، آنها از حقوق اولیه و دادرسی عادلانه محروم هستند. بامداد ۱۴ دی ماه سال ۱۳۹۳ نیروهای امنیتی حدود ۳۰ نفر را در روستای نصیرآباد شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان بازداشت کردند.  این روستا در نزدیکی مرز ایران و پاکستان است. عضو خانواده یکی از دستگیرشدگان که هنوز در بازداشت است، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که هنوز دست‌کم ۱۰ نفر از این عده در بازداشت اند و مقام‌های قضایی یا امنیتی ایران در این باره توضیحی به خانواده بازداشت‌شدگان نمی‌دهند.

به گزارش آژانس کُردپا: مقامات حکومتی همچنان مانع برگزاری نماز جمعه در مسجد اهل سنت اسلام‌آباد ارومیه هستند . دخالت ادارات و مسئولان دولتی در امور مسجد اهل سنت شهرک اسلام‌آباد ارومیه، عدم برگزاری نمازجمعه طی سه هفته اخیر را درپی داشته است.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، بامداد جمعه 25 دی ماه چند خودروی ماموران امنیتی با محاصره روستای راچدر ـ سربازـ به مدرسه دینی تعلیم الهدی این روستا یورش برده و با شکستن قفل های این مدرسه به بازرسی مدرسه پرداختند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۳۰ آذرماه سال جاری کامران شیخه و داوود عبدالله‌ی، زندانیان اهل سنت در شعبه۲۸ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شدند. کامران شیخه و داوود عبداللهٔ دو زندانی اهل سنت مهابادی پس از هفت سال بلاتکلیفی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «محاربه و فساد فی‌الارض از طریق فعالیت‌های مذهبی» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شدند.

به گزارش اخبار اقلیتهای مذهبی به نقل از هرانا: فهرست زیر اسامی ۲۷ زندانی سنی‌مذهب محکوم به اعدام زندان رجایی شهر کرج است که گفته می شود حکم آنها از سوی دیوان عالی کشور نیز تأیید شده است.

این زندانیان اهل سنت از سوی دستگاه قضاییه با اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام”، “عضویت در گروه‌های سلفی”، “افساد فی‌الارض” و “محاربه” به اعدام محکوم شده اند و درباره جزئیات و فعالیت های آنان از سوی مسئولین و ارگان های قضایی شفاف‌سازی نشده است.

اسامی ۲۷ زندانی اهل سنت محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر کرج:
کاوه ویسی،بهروز شاه نظری. ﻃﺎﻟﺐ ﻣﻠﮑﯽ، شهرام احمدی ، کاوه شریفی ، آرش شریفی ، وریا قادری فرد ، کیوان مومنی فرد ، برزن نصراله زاده ، علم برماشتی ، پوریا محمدی ، احمد نصیری ، ادریس نعمتی ، فرزاد هنر جو ، سید شاهو ابراهیمی ، محمد یاور رحیمی ، بهمن رحیمی ، مختار رحیمی ،محمد غریبی ، فرشید ناصری ، محمد کیوان کریمی ، امجد صالحی ، امید پیوند ، علی مجاهدی ، حکمت شریفی، عمر عبداللهی، امید محمودی .

به گزارش کمپین فعالین حقوق بشر احسان فتاحی فعال اهل سنت کرمانشاهی که اوایل سال جاری، در پی تهدید عوامل امنیتی از ایران خارج شده، خبر از احضار خانواده خود به ستاد خبری کرمانشاه و اعمال فشار نیروهای امنیتی اطلاعات این شهر بر خانواده‌اش داده است. احسان فتاحی در خصوص این موضوع به کمپین گفته: “ماموران امنیتی برای بازگرداندن و تحویل من به نهادهای امنیتی، خانواده‌ام را تحت فشار گذاشته‌اند و در هفته گذشته آنان را به ستاد خبری کرمانشاه احضار کرده اند. همچنین پیش تر در ۲۳ تیرماه امسال به خانه برادرم ریخته‌اند و به بهانه ارتباط با من و شبکه‌های خبری و اطلاع‌رسانی درباره من، او را بازداشت کرده‌اند.

در این ماه و در ادامه روند ستیز با اهل سنت، حقوق آنان به شرح ذیل نقض گردید:

گزارش آماری
احضار و بازجوئی ۱مورد
بلاتکلیفی اشخاص بازداشت شده ۱مورد
توقیف، مصادره اموال و تخریب اماکن ۱مورد
رفتار خشونت آمیز با شهروندان (آدم ربایی، ضرب و شتم، ارعاب و تهدید، قتل، تفتیش و …) ۲مورد
جلوگیری از برگزاری یا برهم زدن مراسم مذهبی ۱مورد
محاکمه ۱مورد
شکنجه، یورش، توهین، تهدید، آزار و اذیت زندانیان یا خانواده آنان ۱مورد

بهاییان

ایران، کشوری که در آن بهاییان یکی از بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی را تشکیل می‌دهند، آئین بهایی هنوز یک «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. . این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. بااین‌حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی تاکنون، بهاییان به‌طور سامانمند و روشمند از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند؛ و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرارگرفته‌اند. آن‌ها هرگز قادر نبوده‌اند به‌طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. بهاییان تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند. سال گذشته کمیسیون بین‌المللی آزادی مذاهب آمریکا گزارش داد که کودکان بهایی به همراه مادرانشان زندانی می‌شوند. آن‌ها از دانشگاه، تأسیس مدرسه و تأسیس عبادتگاه منع هستند. مقامات ازدواج آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند و رسانه‌های ایران بهاییان را پلید می‌شمارد. وقتی بهاییان می‌میرند خویشان آن‌ها نمی‌توانند وارث آن‌ها باشند و با گرفتن گواهی فوت مشکل‌دارند و اغلب شاهد خراب کردن قبر‌هایشان هستند، که این کار نه‌تنها توسط خرابکاران، بلکه توسط خود دولت نیز انجام می‌شود.

در شرایطی که امید می‌رفت باروی کار آمدن دولت جدید، وضعیت حقوق بشر در ایران بهبود یابد و اکثر زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان رهایی یابند، باگذشت زمان وضعیت حقوق شهروندی بدتر شده و دور جدیدی از بازداشت‌ها و دستگیری‌ها آغازشده است. در کمتر از یک ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دی  ۹۲ اکنون کمتر روزی است که خبری از دستگیری یک فعال سیاسی، عضوی از اعضای جنبش دانشجویی یا کارگری، روزنامه‌نگار یا کنشگر اجتماعی منتشر نشود یا سایت خبری و رسانه‌ای توقیف و تعطیل نشود.  انتظار می‌رفت در شرایط حاکمیت دولت حسن روحانی فضای زندان‌ها و وضعیت زندانیان عقیدتی – سیاسی دچار تحول شود و بسیاری از زندانیان دربند و در حصر آزاد شوند و تمام اصول قانون اساسی بلااستثناء اجراشده و همان‌گونه که رئیس‌جمهور در زمان مبارزات انتخاباتی وعده داده بود “حقوق شهروندی ” پایه و مبنای برخورد با تمام آحاد ملت باشد؛- وعده‌ای که به نظر می‌رسد بی‌اساس و توخالی بوده و دست‌کم مبنای عمل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی قرار نگرفته است. این اخبار و گزارش‌ها همچنین حاکی از شدت یافتن موارد احضار شهروندان بهایی به دادستانی برای ابلاغ حکم یا دستگیری و اعزام آن‌ها به زندان است. اکثر قریب به‌اتفاق این افراد را محکومانی تشکیل می‌دهند که پیش از آن احکام قضائی‌شان صادرشده، اما در پی روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اجرای احکام آن‌ها مدتی به عهدهٔ تعویق افتاده بود. نکتهٔ درخور تأمل اینکه بازداشت‌های اخیر اغلب در کوچه و خیدی و در محل کار وزندگی شهروندان بهایی صورت گرفته است و در آستانهٔ ششمین سالگرد زندان رهبران بهایی موسوم به گروه “یاران ایران” است.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران برخلاف وعده‌های پیشین (برابری برای همه ایرانیان) در اظهاراتی اعلام نمود: “دولت خواستار آن است که جایگاه همه ادیانی که قانون اساسی آن‌ها را به رسمیت شناخته، حفظ و پیروان این ادیان بتوانند به حقوق مشروع خود برسند و در این راستا اگر مشکلی هم وجود دارد، باید رفع شود.” ازآنجایی‌که بهاییان جزء دین‌های رسمی کشور نیستند اظهارات آقای روحانی امید پیروان این آئین را به تغییراتی که انتظار داشتند، ناامید کرد.

بهاییان ایران پس از انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها از تحصیل عالی در دانشگاه‌های ایران محروم هستند، عده‌ای از بهاییان برای مقابله با اخراج دانشجویان بهایی در سال ۱۳۶۶ اقدام به تأسیس موسسه آموزش عالی آنلاین نمودند، اما دستگاه قضایی کشور در دی ماه سال ۱۳۹۰ کلیه مدیران و اساتید آن را بازداشت کرد، کامران مرتضایی، کیوان رحیمیان، فؤاد مقدم، امان‌الله مستقیم، شاهین نگاری، نوشین خادم، فاران حسامی، کامران رحیمیان، ریاض سبحانی، رامین زیبایی، فرهاد صدقی و محمود بادوام افرادی بودند که در این رابطه احکام سنگینی دریافت کردند، سال گذشته دو شهروند بهایی مرتبط با این دانشگاه بهنام‌های طلوع گلکار و نسیم باقری بازداشت و به ترتیب به پنج سال و چهار سال حبس تعزیری محکوم شدند. اخراج معدود دانشجویان بهایی در دانشگاه‌های کشور همچنان ادامه دارد.

انتقال دانش و تجربه بشری، جز از طریق آموزش امکان‌پذیر نیست  و به همین دلیل حق تحصیل یکی از حقوق بنیادی بشر در مواد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که همگی بر حق تحصیل بدون هیچ نوع تبعیض از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی و یا هر عقیده دیگر یا اصل و منشأ ملی یا اجتماعی، دارایی، نسب یا هر وضعیت دیگر شناخته‌شده و بر آن تأکید شده و دولت ایران موظف است تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره‌مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کند و کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار می‌گیرد، مرتفع سازند.

اکثر بهاییان ایران به دلیل اجرای مناسک مذهبی خود با اتهام تبلیغ علیه نظام مواجه می‌شوند این در حالی است که مطابق استانداردهای جهانی آموزش اعتقادات مذهبی ازجمله آزادی تأسیس حوزه‌های علمی، مدارس مذهبی و آماده کردن و توزیع کتب مذهبی و یا داشتن انتشارات از حقوق محافظت‌شده اقلیت‌ها محسوب می‌شود و بهاییان ایران نیز می‌بایست از آن بهره‌مند شوند.

ممانعت از کسب‌وکار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، در تازه‌ترین گزارش خود که در اکتبر 2015 منتشر گردید، متذکر شد که در ماه ژوئن 2015 ، پس از آزادی چند نفر که طبق گزارش ها دوران زندان خود را کاملأ طی کرده بودند، حداقل 74 بهایی در زندان بودند. آقای رامین زیبایی، آقای فرهاد صدیقی، خانم نوشین خادم و آقای محمود با دوام  که درسال 2011 در ارتباط با دانشگاه بهاییان ( موسسه آموزش عالی بهایی ) مورد محاکمه قرار گرفته بودند ، پس از سپری کردن چهار سال زندان در ماه مه 2015 آزاد شدند. هفده عضو جامعه بهایی که به چهار تا پنچ سال زندان به اتهام « عضویت در فرقه ضاله بهایت با هدف اقدام علیه امنیت کشور » و« همکاری با دانشگاه بهایی » محکوم شده بودند همچنان در زندان بسر می برند. درپاسخ خود ، دولت ایران اشاره کرد که موسسه آموزش عالی بهاییان « به صورت غیر قانونی تاسیس شده بود» و اینکه موسسه « تحت پوشش فعالیتهای آموزشی (اما ) ( در راستای پیشبرد) اهداف سیاسی و اقتصادی یک فرقه غیر قانونی » فعالیت می کرده است . وی همچنین عنوان داشت که ادعا می شود که مقامات همچنان به احضار، بازجویی و دستگیری بهاییان ادامه می دهد وکسب و کار متعلق به پیروان این آیین را می بندد. گزارشگر ویژه همچنین گزارشهایی در مورد تخریب اماکن فرهنگی  و اموال اعضاء جامعه بهاییت دریافت کرده است . این موارد ظاهرأ  شامل تخریب منزلی که متعلق به یکی از رهبران جامعه بهایی آقای جمال الدین خانجانی بود نیز است. مطابق گزارش ها، از زمان دستگیری آقای خانجانی مقامات ادعای متعددی در خصوص سند این ملک و ساخت وساز آن ارائه کرده اند، و خانواده را با تخریب ملک آبا واجدادی آنها و محدودیت در زمینهای کشاورزی شان تهدید کرده اند. گزارش شده است که خانواده یک اخطار تخریب 48 ساعته از وزارت اطلاعات دریافت کرد، اما توانست از یک دادگاه در تهران دستور توقف تخریب را بگیرد. علیر غم این اقدامات، ظاهرا مقامات ساختمان را ویران کردنددر پاسخ خود دولت ایران اعلام داشت که اقداماتی که علیه آقای خانجانی انجام شده، به هیچ عنوان ربطی به باورهای شخصی مالک ندارد و نتیجه عدم وجود مجوزهای لازم برای ساختمان بوده است.

در این ماه:

به گزارش کُردپا،  مأموران امنیتی وزارت اطلاعات، همسر شهروند پیرو بهائی را در یکی از خیابان‌های شهر سنندج بازداشت کردند. در این ماه پروانه رحمانی همسر ذبیح‌الله رئوفی پس از بازگشت از دادگستری استان کُردستان، توسط نیروهای لباس شخصی ستاد خبری اداره اطلاعات بازداشت و با خود بردند. توقف خودرو و بازداشت خانم رحمانی، یکصد روز پس از بازداشت شوهرش، ذبیح‌الله رئوفی صورت می‌گیرد.

به گزارش هرانا،  نیروهای امنیتی در سنندج بستگان یک خانواده بهایی را بازداشت کردند و از آن‌ها خواستند تا علیه این خانواده شکایت کنند. شماری از بستگان یک خانواده بهایی به نام ذبیح‌الله رئوفی بازداشت و از آن‌ها خواسته شده است تا علیه این خانواده به دلیل «تبلیغ بهاییت» شکایت کنند.

به گزارش اخبار اقلیت های مذهبی ایران: شهروند بهایی با وجود کسب رتبه ۱۳۸ کنکور سراسری و نقض پرونده از دانشگاه آزاد نیز اخراج شد.شمیس پور شاهرضایی شهروند بهایی ساکن کرج از دانشگاه هنر و معماری دانشگاه اسلامی تهران به دلیل اعتقادی اخراج شد.

به گزارش بهایی نیوز:ارسلان میرزایی دانشجوی ترم سوم مهندسی مواد، ازدانشگاهاخراج شد به گزارش بهایی نیوز ارسلان میرزایی شهروند بهایی و دانشجوی ترم سوم مهندسی مواد از دانشگاه اخراج شد این شهروند بهایی با وجودی از دانشگاه شهید چمران اهواز اخراج شد که دلیل اخراج وی اعتقاد به دیانت بهایی است .

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی:صهبا عوض پور و رحیق خلیلی به دلیل اعتقادی  از دانشگاه علمی کاربردی کرمانشاه اخراج شدند. بنا به گزارش ها: صهبا عوض پور در حالی از دانشگاه اخراج شد که هزینه یک ترم دانشگاه وی 800 هزار تومان بود و در زمان ثبت نام 500 هزار تومان پراخت کرده بود و زمانی که ترم به پایان رسیده بود پس از مراجعه به امور مالی دانشگاه و پرداخت مابقی هزینه تحصیل به وی اعلام کردند که دیگر اجازه تحصیل در دانشگاه را ندارد.به گفته این منبع آگاه مسئولان دانشگاه دلیل اخراج را به این دو شهروند بهایی اینگونه اعلام کرده اند که ” چرایش را خودتان می دانید”.

به گزارش کمپین نه به آزار وزندان هموطنان بهایی: الهام پاکرو میان دوآب شهروند بهایی به دلیل اعتقادی از دانشگاه آزاد اسلامی ملارد اخراج شد. این شهروند بهایی در مصاحبه ای در رابطه با اخراج خود عنوان می کند، در ماه گذشته پس از احضار من به حراست دانشگاه,از سوی این نهاد دانشگاه عنوان شد به دلیل بهایی بودن اجازه تحصیل در دانشگاه را ندارید و پس از آنکه به آنها گفتم حکم اخراج من را بدهید گفتند چنین حکمی به شما نمی دهیم و پرونده من را به زمین انداختند و گفتند خوش آمدید.

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی:مهنوش شفیعی شهروند بهایی پس از دریافت حکم اخراج از دانشگاه سمنگان کلیه مدارک کارشناسی این شهروند بهایی به دلیل اعتقاد به آیین بهایی توسط مسولان دانشگاه سمنگان باطل شد. این شهروند بهایی در این رابطه با اخراج و باطل شدن مدارک دانشگاهی خود می گوید: من ورودي ١٣٨٨ رشته كارداني مديريت بازرگاني در دانشگاه سمنگان آمل هستم و ٢ سال  در این دانشگاه درس خواندم و دوره كارداني راتمام كردم بعد از گرفتن مدرك براي كارشناسي در همان دانشگاه ثبت نام كرده و به عنوان مهمان در دانشگاه علمي كاربردي امام خميني در محمد شهر كرج بودم كه دوشنبه ١٣٩٤/٩/٣٠ در دانشگاه حدود ساعت٢ با من تماس گرفته شد.

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی به نقل از هرانا،  هشتمین و آخرین جلسه دادگاه شهروندان بهایی استان گلستان در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۴ در دادسرای انقلاب شهر گرگان به ریاست قاضی قنبری برگزار شد. بنا بر همین گزارش در این جلسه دادگاه به اتهامات سه شهروند بهایی به نام های پونه ثنایی، شیدا قدوسی و هنا کوشکباغی رسیدگی شد.

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی به نقل از هرانا:با وجود صدور نامه ای مبنی بر اجازه ملاقات، مسئولین دادستانی از ملاقات خانواده نوید اقدسی با این شهروند بهایی ممانعت کردند.

به گزارش کمپین نه به آزار وزندان هموطنان بهایی به نقل از بهایی نیوز:پویا تبیانیان دانشجوی محروم از تحصیل به صورت انفرادی در زندان به سر می برد. پویا تبیانیان دانشجوی محروم از تحصیل پس از آزادی افشین ایقانی دیگر شهروند بهایی که در تاریخ جمعه ۴ دی ماه ۱۳۹۴ ،همچنان به صورت انفرادی در زندان به سر می برد.

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی:صهبا فرنوش شهروند بهایی زندانی با قرار وثیقه ۲۰۰ ملیون تومانی از زندان آزاد شد. صهبا فرنوش شهروند بهایی ساکن تهران که چندی پیش به همرا ه دست کم ۱۵ شهروند بهایی دیگر, در پی هجوم ماموران امنیتی در چندین شهر ایران بازداشت و روانه زندان شده بود با قرار وثیقه آزاد شد.

به گزارش کمپین نه به آزار وزندان هموطنان بهایی:افشین ایقانی شهروند بهائی زندانی ساکن سمنان پس از چهار سال و سه ماه از زندان سمنان آزاد شد. پیشتر افشین ایقانی، شهروند بهائی ساکن سمنان، در پی تائید حکم نهایی ۴ سال و ۳ ماه و یک روز زندانش، روز بیست و یکم شهریور ماه  سال ۸۹خود را جهت اجرای حکم به زندان سمنان معرفی کرد. افشین ایقانی، در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۸۸ دستگیر شد و در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۸۸ طی وثیقهٔ ۱۲۰ میلیونی آزاد شد.

به گزارش کمپین نه به آزار و زندان هموطنان بهایی شهرام نجف تو مرائی شهروند بهایی زندانی ساکن تهران با قرار وثیقه ساعت ۱۱ صبح روز دوشنبه ۷ دی ماه آزاد شد. پیشترساعت ٨ صبح روز چهارشنبه ماموران امنیتی پس از مراجعه به درب منزل این شهروند بهایی و با عنوان اینکه با ماشین شما تصادف کرده ایم مراجعه کنید به درب منزل برای دادن خسارت, پس از مراجعه این شهروند بهایی به درب منزل ٧ نفر از ماموران امنیتی به منزل هجوم برده و و پس از تفتيش منزل ، شهرام نجف تومرائی شهروند بهایی را با خودشان برده اند.

به گزارش اخبار اقلیت های مذهبی در ایران: گودرز بیدقی شهروند بهایی پس از اتمام حکم ۴ماهه خود که سومین محکومیت ایشان بعد از انقلاب میباشد در تاریخ ۹۴/۱۰/۱۲ از زندان مرکزی سمنان ازاد شدند.

به گزارش اخبار اقلیت های مذهبی ایران: نوید حقیقی شهروند بهایی زندانی با قانون آزادی مشروط از زندان آزاد شد.این شهروند بهایی پیش تر در تاریخ ۱۱بهمن ۱۳۹۳ جهت اجرای حکم ۳ سال حبس خود روانه زندان اراک شده بود.«نوید حقیقی نجف آبادی» پیش تر به همراه ۲۰ شهروند بهایی دیگر بازداشت و هر کدام از یک سال تا چهارسال محکوم به حبس تعزیری و تعلیقی شدند،احکام مربوطه از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب یزد صادر و در ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۳در شعبه تجدید نظر استان به تایید رسید .

روند ستیز با بهاییان در این ماه نیز ادامه داشت به‌گونه‌ای که حقوق شهروندان بهایی در موارد ذیل نقض گردید.

گزارش آماری
بازداشت و بیخبری ۲ مورد
پلمب محل کسب، محرومیت از تحصیل یا کار ۵ مورد
محاکمه ۳ مورد
انفرادی‌ یا انتقال به بند زندانیان خطرناک یا مکان نامعلوم ۱ مورد
آزادی زندانیان ۵ مورد
محرومیت از حق ملاقات، تماس تلفنی، استفاده از وکیل یا سایر حقوق زندانیان ۱ مورد
محرومیت از حقوق شهروندی ۵ مورد

مسیحیان

جمهوری اسلامی کمر به نابودی مسیحیت بسته است، واقعیتی است تلخ در مورد جفا بر مسیحیان ایران؛ مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. ضرب و شتم، شکنجه و تهدید به مرگ برای مسیحیان ایرانی تبدیل به امور عادی شده است.

جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری از سوی مسلمانان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. لازم به توضیح است که جمهوری اسلامی ایران در ابتدای سال 2014 میلادی در رتبه نهم رده‌بندی کشورهایی قرار گرفت که مسیحیان را به‌شدت آزار می‌رسانند. در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان در ایران گفته می‌شود حدود 40 نفر از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند.

فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه‌ سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای جماعت ربانی تهران (مرکز)، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به‌اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره‌ ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان‌داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به‌کل تعطیل، رهبران آنان مانند  روبرت آسریان دستگیر و با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند.

صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران‌ همچنان ادامه دارد؛ با این‌که در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و دینی در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه‌ جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به‌واسطه‌ی آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این اقلیت مذهبی، سد می‌کند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، در تازه‌ترین گزارش خود که در اکتبر 2015 منتشر گردید، متذکر شد که طبق گزارش ها، مسیحیان همچنان برای فعالیت در کلیساهای خانگی غیر رسمی مورد پیگرد قضایی قرار می گیرند به عنوان نمونه در تاریخ اول مارس 2015 ، کشیش ویکتور بت تمرز، رهبر سابق کلیسای آشوری پنطیکاستی واقع در خیدی شهرآرا تهران که در دسامبر 2014 در زمانی که در حال انجام مراسم کریسمس در منزلش بود دستگیر شدو به اتهام « تبلیغ علیه نظام » و « تبلیغ برای مسیحیت انجیلی » و « تاسیس کلیساهای خانگی » تفهیم اتهام شده بودند را تایید کرد.درپاسخ دولت ایران اعلام داشت نیازی به تاسیس کلیسای جدید نیست چون کلیساهای فعلی پاسخ گوی نیارهای اقلیت های مذهبی هستند واشاره کرد که فعالیت های کلیساهای خانگی غیرقانونی محسوب می شوند.

در این ماه:

به گزارش اخبار اقلیتهای مذهبی ایران:یوناتن بت‌کلیا، نماینده آشوریان و کلدانیان ایران در مجلس شورای اسلامی، از «تصرف غاصبانه زمین متعلق به کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی» در تهران، از سوی «گروهی در لوای هیات مذهبی و به بهانه تاسیس و بنای حسینیه» خبر داده است.

به گزارش خبر گزاری صدای مسیحیان ایران سازمان مسیحی درهایی باز با انتشار لیست جدید که مربوط به کشورهایی که در سال۲۰۱۵مسیحیان تحت آزار و اذیت قرار داشته اند ایران را در رتبه نهم این لیست از میان پنجاه کشور قرار داده است،ایران در سال ۲۰۱۴ در رده هفتم این لیست قرار داشت. با اینحال ایران با دو پله صعود در این لیست همچنان در زمره کشورهایی که مسیحیان را بینهایت تحت آزار و اذیت قرار میدهند قرار دارد .

آژانس کُردپا: نیروهای امنیتی ایران با بازداشت یک سامان رحمانی شهروند کُرد در مهاباد  را بازداشت و او را به مکان نامعلومی انتقال دادند. این شهروند ٢٨ ساله به اتهام آنچه ” تغییر دین و گرویدن به مسیحیت” خوانده می‌شود توسط مأموران اداره‌ی اطلاعات مهاباد بازداشت شد. سامان رحمانی دو سال قبل مخفیانه به دین مسیحیت گروید. او فرزند یکی از روحانیان اهل سنت در مهاباد است.

به گزارش اخبار اقلیت های مذهبی به نقل از هرانا:منابع محلی از بازداشت دست‌کم ده تن از نوکیشان مسیحی در جریان مراسمی در یک کلیسای خانگی در شیراز خبر داده اند. روز جمعه چهارم دی ماه ۱۳۹۴، گروهی از نوکیشان مسیحی به مناسبت مراسم “کریسمس” (زادروز عیسی مسیح) و همچنین در آستانه سال نوی میلادی گردهم آمده بودند، که با هجوم ناگهانی ماموران لباس شخصی، بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند. بنا بر این گزارش، محسن جوادی، الهه ایزدی، محمد گلشنی کیا، رضا محمدی، محمود صالحی، موسی ساری پور، علیرضا علی قنبری، محمدرضا سلطانیان، “برادر خلیل” و یک تن دیگر (با هویت نامعلوم)، بازداشت شده اند.

به گزارش اخبار اقلیت مذهبی ایران به نقل از محبت نیوز:همزمان با آغاز ایام جشن های کریسمس و سال نو مسیحی، عصر روز چهارشنبه دوم دیماه ۱۳۹۴، چهار تن از ماموران لباس شخصی طی اقدامی، نوکیش مسیحی “میثم حجتی” که در نزد برخی دوستان با نام “سروش” شناخته می شود را در منزل پدری اش بازداشت نمودند. این منبع گفته است که این افراد لباس شخصی که خود را از ماموران اداره اطلاعات اصفهان معرفی کرده اند، با نشان دادن برگه ایی به پدر “میثم حجتی” به او گفته اندکه این برگه حکم تنفیتش و بازرسی از خانه می باشد که پس از آن ماموران وارد خانه شدند”.

به گزارش اخبار اقلیت های مذهبی در ایران: ابراهیم فیروزی زندانی سیاسی عقیدتی و نوکیش مسیحی بند ۱۰ زندان رجایی شهر در حمایت از ارژنگداوودی زندانی سیاسی، دست به اعتصاب غذا زد. این در حالی است که روز گذشته هم بهنام ابراهیم زاده زندانی سیاسی و فعال حقوق کارگری در حمایت از این زندانی دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گزارش محبت نیوز زندانی مسیحی کشیش فرشید فتحی با پذیرش درخواست تجمیع جرائم و اعمال ماده ۱۳۴،  دو سال زودتر از موعد قبلی آزاد شد. این نوکیش مسیحی  زندان رجایی شهر، پیشتر طی دو پرونده که یکی در زندان علیه وی تشکیل شده بود جمعن به هفت سال زندان محکوم شد. که پنج سال از محکومیت خود را در زندانهای جمهوری اسلامی گذراند.

به گزارش اخبار اقلیت های مذهبی در ایران به نقل از محبت نیوز: میثم حجتی از نوکیشان مسیحی ساکن اصفهان که در ایام کریسمس بازداشت شده بود، پس از گذراندن ۱۵ روز حبس بطور مشروط از زندان آزاد شد. روز چهارشنبه ۱۶ دی ماه، نوکیش مسیحی “میثم حجتی” به طور مشروط و با سپردن وثیقه از زندان شهر اصفهان آزاد شد.

خبرگزاری‌های ایران سعید عابدینی اعلام کرده‌اند. پیش از این خبرگزاری ایرنا گفته بود که سیامک نمازی هم آزاد شده اما بعد خبر خود را اصلاح کرد. گزارش ها حاکی از آن است که پنجمین آمریکایی زندانی در ایران که امروز شنبه ۲۶ دی آزاد شده، متیو ترویتیک Matthew Trevithick نام دارد. مقامات آمریکایی گفته اند که آزادی نفر پنجم، که یک محقق آمریکایی است، خارج از توافق مبادلات زندانیان بین دو کشور صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری قوه قضاییه ایران زندانی مسیحی، سعید عابدینی که از حدود سه سال و نیم پیش در حبس به سر می‌برد از زندان آزاد شد. به نقل از دادستان تهران سعید عابدینی، و سه زندانی دوتابعیتی در ایران آزاد شده‌اند. سعید عابدینی ، جسیون رضاییان، امیر حکمتی و سیامک نمازی  چهار شهروند آمریکایی ‌زندانی در ایران بودند. عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفته است: “در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری در چهارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند”.رسانه‌های دولتی ایران ضمن تایید این خبر گزارش داده اند که علاوه بر سعید عابدینی، جیسیون رضاییان، امیررضا حکمتی و یک تن دیگر آزاد شده‌اند. برخی منابع دولتی ایران از سیامک نمازی، مدیر ایرانی‌آمریکایی یک شرکت نفتی به عنوان زندان چهارم نام برده‌اند اما برخی “نصرت الله خسروی” را ذکر کرده‌اند

در ادامه روند جفای سامانمند بر مسیحیان ایران، در این ماه حقوق آنان در موارد ذیل نقض گردید:

گزارش آماری
بازداشت و بیخبری ۱۲مورد
توقیف، مصادره اموال و تخریب اماکن ۱مورد
اعتصاب (غذا،ملاقات یا امتناع از درمان) ۱مورد
رفتار خشونت آمیز با شهروندان (آدم ربایی، ضرب و شتم، ارعاب و تهدید، قتل، تفتیش و …) ۱ مورد
جلوگیری از برگزاری یا برهم زدن مراسم مذهبی ۱ مورد
آزادی زندانیان ۳ مورد

اهل حق یا یارسان

آیین یاری در قانون اساسی ایران مانند یک اقلیت مذهبی بە رسمیت شناختە نشدە است و در چند سال گذشتە از آن‌ها بە عنوان یک فرقە‌ مذهبی» نامبرده شدە است. اهل حقّ یا یارسان، آئینی عرفانی با خاستگاه کردی است که پیروان آن در برخی‌ از مناطق ایران بخصوص کردستان و کرمانشاه ساکن هستند. جمهوری اسلامی، این دین را به رسمیت نمی‌شناسد و پیروان آن از هرگونه حقوق شهروندی و اجتماعی محروم هستند و در صورت آشکار شدن باور و دین آنان، بلافاصله از محل کار یا تحصیل اخراج می‌گردند. روحانیون اسلام، آنان را  مرتد و نجس خوانده و از حقوق مساوی با دیگر شهروندان  در مراجع قضایی و حقوقی برخوردار نیستند.

توهین مأموران حکومتی ایران به پیروان اهل یاری همچنان ادامه دارد‪. در گزارش سالانه‌ احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، با اشاره‌ به‌ وخیم‌تر شدن نقض حقوق بشر در ایران و محدودیت آزادی بیان و عقیده‌، سرکوب‌های عمومی ، به نقض حقوق اقوام و اقلیت‌های مذهبی نیز، پرداخته است. در بخش اقلیت‌های مذهبی  به نقض حقوق شهروندی، محدودیت آزادی بیان، ممنوعیت استخدام در ادارات و مؤسسات دولتی جامعه ‌یارسان اشاره‌شده است. می‌توان از خودسوزی یا رسانی ها (اهل حق) در اعتراض به هتک حرمت هم‌کیشان خود به‌عنوان تلخ‌ترین نتایج این‌گونه اقدامات مقامات جمهوری اسلامی ایران یادکرد.  بی‌حرمتی نهادهای نظامی و حکومتی ایران نسبت به شهروندان یا رسانی باعث شد که سال گذشته سه شهروند پیرو آیین یاری که دو نفر از آن کُرد بودند به نشانه اعتراض خود را به آتش بکشند و یک سرباز کُرد نیز در پادگان سپاه به دلیل بی‌حرمتی مسئولان نظامی به زندگی خود پایان داد.

در این ماه:

بر اساس اطلاع رسانی “مجمع فعالان مدنی یارسان” ، آقای امین عباسی شاه ابراهیمی ، یکی‌ از فعالان مدنی آیین یارسان و عضو مجمع مدنی فلان یارسان کرمانشاه،در روز سه‌ شنبه اول دی ماه ۱۳۹۴ توسط پلیس اطلاعات و امنیت استان کرمانشاه احضار و مورد باز جوی قرار گرفته است .

بنابه گزارش های رسیده، خانواده‌ی “احسان فتاحی” از کنشگران ملی ـ مذهبی که ازسوی دادگاه غیرعلنی دردادگاه انقلاب تهران بدون داشتن وکیلی، به جرم دفاع ازاقلیت انتیکی کورد ونوشتن کتاب ولایت فقیه =دجال ودفاع ازمذهبش به اعدام محکوم شد، در روزهای اخیر با فشار و تهدید مأموران امنیتی مواجه شده‌اند. احضار پدر و برادر احسان به اداره اطلاعات کرمانشاه با بازجویی و اذیت و آزار همراه بودە کە در تازەترین مورد روز گذشتە بە ستاد خبری اطلاعات احضار شدند.

در این ماه، حقوق شهروندان یارسانی در موارد ذیل نقض گردید:

گزارش آماری
احضار و بازجویی ۱مورد
شکنجه، یورش، توهین، تهدید، آزار و اذیت زندانیان یا خانواده آنان ۱مورد

سایر اقلیتهای دینی

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاددارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به‌نظام را دچار چالش کنند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.

در این ماه:

به گزارش اخبار اقلیت های مذهبی در ایران به نقل از واحد خبر عرفان حلقه: خانم “پروین سلیمانی” از شاگردان محمدعلی طاهری (بنیانگذارعرفان حلقه و دو طب مکمل ایرانی فرادرمانی وسایمنتولوژی) در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۴ به اتهام شرکت در تجمع اعتراضی به حکم اعدام محمد علی طاهری به یکسال حبس تعلیقی محکوم شد. خانم سلیمانی طی سالهای اخیر سه بار به اتهام شرکت در تجمعات اعتراضی در حمایت از محمد علی طاهری بازداشت شده بودند.

در این ماه، حقوق این دسته از شهروندان در موارد ذیل نقض گردید:

گزارش آماری
صدور حکم زندان ۱مورد

00

01

02

03

04

05

این نوشته در گزارش ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.